خوراک آبزیان

خوراک اکسترود در آبزی پروی

امروزه از روش های مختلفی به منظور تولید خوراک آبزیان مورد استفاده قرار می گیرد. فناوری اکستروژن در حال حاضر بهترین روش تولید خوراک آبزیان برای سیستم های متراکم و فوق متراکم است. اکستروژن فرایندی است که در دمای بالا و مدت زمان کوتاه انجام شده و در آن مواد اولیه در کاندیژنر تحت نیروهای برش، فشار و دما مخلوط شده و در انتها از دای اکسترود خارج می گردد. این خوراک در صنعت آبزی پروری برای گونه های مختلف ماهی از قبیل قزل آلا رنگین کمان در چهار دسته (آغازین، رشد، پایانی، مولد)، کپور معمولی (آغازین، رشد، پایانی، مولد) و انواعی از میگوها در سه دسته (آغازین، رشد، پایانی) تولید شده است.

در نتیجه استفاده از خوراک های تهیه شده به روش اکستروژن مشخص شد که به علت استفاده از انرژی ذخیره شده در لیپیدها و کربوهیدرات ها و بهره جویی از ذخایر آمینواسیدی پروتئینی جیره، فرآیند رشد ماهی و میگو تسریع یافته و دفع نیتروژن به وسیله محدود کردن اکسیداسیون اسیدهای آمینه کاهش پیدا کرده که به نسبت خوراک پلت از مزایای بیشتری برخوردار بوده و بازدهی تولید را افزایش می دهد.

خوراک ماهی سی‌باس

ماهی سی‌باس آسیایی که در استرالیا با نام باراموندی (Barramundi) شناخته می‌شود، یک ماهی شکاری فرصت‌طلب با رژیم غذایی گوشت‌خواری است که اخیرا در ایران مورد توجه پرورش‌دهندگان قرار گرفته و عمدتا برای پرورش در قفس‌های دریایی در نظر گرفته شده است.

در فرموله کردن خوراک ماهیان دریایی استفاده از مواد اولیه با کیفیت و با قابلیت هضم بالا و در نظر گرفتن نسبت استفاده از مواد اولیه، بالانس اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب از اهمیت خاصی برخوردار است. از این رو شرکت فرادانه با استفاده از دانش متخصصین تغذیه ماهی و بر اساس جدیدترین اطلاعات روز دنیا و همچنین همکاری با مراکز پرورشی این گونه در جنوب کشور اقدام به تولید خوراک ماهی سی‌باس آسیایی نموده است که حاصل آن تولید خوراک با کیفیتی بوده که گزارشات مثبتی در خصوص رشد و ضریب تبدیل مناسب آن از مراکز پرورشی را به دنبال داشته است.

این خوراک با استفاده از پیشرفته‌ترین سیستم اکستروژن و به صورت آهسته فرو رونده تولید می‌گردد. استفاده از محرک‌های سیستم ایمنی به منظور غنی کردن خوراک، در کنار پایش مستمر کیفیت فیزیکی و قابلیت هضم خوراک در آزمایشات کنترل کیفیت تضمین‌کننده سلامت ماهی و جلوگیری از آلودگی محیط‌‌های پرورشی است.

ترکیب شیمیایی

آغازین

پیش پرواری

پرواری

پرواری

SB-300C-1

SB-300C-2

SB-300C-3

SB-302

SB-303

SB-304

SB-306

SB-308

SB-310

پروتئین خام

۵۲-۵۴

۵۰-۵۲

۴۴-۴۶

۴۱-۴۳

چربی خام

۹-۱۱

۱۱-۱۳

۱۴-۱۶

۱۴-۱۸

فیبر خام

۱-۲

۱-۲

۲-۳

۲-۳

خاکستر

۹-۱۳

۹-۱۳

۸-۱۲

۸-۱۲

رطوبت

۶-۸

۶-۸

۶-۸

۶-۸

فسفر

۱.۵ - ۱.۳

۱.۵ - ۱.۳

۱.۴ - ۱.۲

۱.۴ - ۱.۲

فرم خوراک

کرامبل

فرورونده

فرورونده

فرورونده

فرورونده

فرورونده

فرورونده

اندازه خوراک (میلیمتر)

۰.۵ - ۰.۳

۰.۹ - ۰.۵

۱.۵ - ۰.۹

۲

۳

۴

۶

۸

۱۰

وزن ماهی (گرم)

۲ - ۰.۵

۲-۵

۵-۱۰

۱۰-۵۰

۵۰-۱۵۰

۱۵۰-۳۰۰

۳۰۰-۷۵۰

۷۵۰-۱۰۰۰

۱۰۰۰<

دفعات خوراک دهی

۴

۴

۴

۳

۳

۳

۳

۳

۳

فهرست